Котли, тепла підлога ІНФОРМАЦІЯ Котли Системи опалення для приватного будинку: вибір без мук

Системи опалення для приватного будинку: вибір без мук

Всі відомі сьогодні системи опалення діляться на три групи: теплоелектроцентраль (вона ж міська), селищна (одна котельня на село-село-селище) та індивідуальна (власний котел у підвалі або в окремій будівлі).

Здавалося б, влітку логічніше говорити про кондиціонери, а не про опалювальні котли. Але, погодьтеся, найчастіше саме влітку багато хто починає будівництво дачі або заміського будинку. Так ось, встановлення котла та всієї опалювальної системи найкраще проводити під час будівництва будинку. Тому що для правильної роботи опалювальної системи треба прокласти десятки метрів труб! І якщо це робити, коли оздоблення будинку вже закінчено, доведеться заново довбати стіни та підлогу, ламати голову, куди подіти котел і так далі... Монтажники дивляться план будинку, розраховують можливі тепловтрати, потужність котла, кількість радіаторів, довжину труб тощо. д. Виходячи з цього, радять придбати той чи інший котел.

Тому ми хочемо допомогти вам правильно вибрати опалювальний котел, по-перше. І підказати, куди, що і як встановити, щоб потім, у холодну пору року, опалювальна система справно працювала, по-друге.

Міські ТЕЦ у цій статті не чіпатимемо - це «головний біль» міської влади. Про селищну котельню теж говорити немає резону - їй займається спеціальна державна служба. Ми розглянемо індивідуальну власну систему опалення, і зокрема її свята святих - опалювальний котел.

Котел - основа опалювальної системи. І котли, і системи бувають одноконтурними (тільки опалюють приміщення) та двоконтурними (опалюють приміщення та нагрівають водопровідну воду).Одноконтурний котел має в корпусі одну спіраль із теплоносієм (водою або спеціальним антифризом) і служить лише для опалення приміщення.

Двоконтурний котел має в одному корпусі дві спіралі і служить для опалення приміщення та нагріву проточної води (її йде у водопровід).

Одноконтурна система працює від одноконтурного казана. У ній теплоносій, нагріваючись у котлі, проходить трубами і радіаторами і повертається назад у котел. Котел працює лише на обігрів приміщення.

Двоконтурна система працює як від двоконтурного, так і одноконтурного котла, до якого підключають водонакопичувач для водопроводу (в ньому спіраль з теплоносієм нагрівається від котла). Котел працює на обігрів приміщення та нагрів води для водопроводу.

Отже, тема нашої сьогоднішньої розмови - одноконтурний котел як надійний і, зрештою, більш зручний для «особистого» користування.

Чому зручніший одноконтурний котел? Якщо вийде з ладу двоконтурний котел, ви залишитеся без опалення і без підігріву проточної води. А якщо зламається одноконтурний, у вас все одно буде запас гарячої води, тому що до одноконтурного котла зазвичай підключений водонакопичувач.

І ще. Практика показує, що універсальна техніка (тобто багатофункціональна) швидше виходить з ладу. А двоконтурний котел якраз відноситься до цієї універсальної техніки.

Але не поспішатимемо. Тому що крім котла до індивідуальної системи опалення входить:

  • - розширювальний бачок;
  • - повітряний клапан;
  • - насос;
  • - труби;
  • - радіаторні батареї;
  • - терморегулятори;
  • - рідина, що циркулює трубами системи.

Схема отопительной системы частного дома

Розширювальний бачок

Набирає роботу, коли нагріта в опалювальній системі рідина збільшується в обсязі (за законами фізики) та у пошуках додаткового простору спрямовується у бачок. Без нього можуть і труби потекти, і лопнути котел.

Повітряний клапан, або «повітряник»

Виводить повітря із системи. Спочатку систему заповнюють рідиною доти, доки в ній не залишиться повітря. Але в процесі нагрівання рідини можуть з'явитися повітряні бульбашки (як у киплячому чайнику). Бульбашки утворюють повітряну пробку і перешкоджають проходженню рідини по трубах та батареях. Так от повітряна пробка і виводиться автоматично через повітряний клапан.

Насос

Качає всю рідину системи з певною швидкістю. Якби не було насоса, кругообіг рідини в системі створювався б за рахунок різниці температур. Але тут є така тонкість: якщо труб і батарей багато, то воді не вистачить сил, щоб пройти через розгалужену систему труб і радіаторів. А рухатися їй треба, щоби нести тепло до батарей. Ось насос їй допомагає.

Труби

Дешеві труби - металеві. Якщо ви вирішили використати такі труби, не забудьте пофарбувати їх, інакше вони проіржавіють. В принципі можна поставити і пластикові, але ті, що витримують температуру до 100°С (температура кипіння води).

Мідні труби найдорожчі, але тут є один нюанс: вони можуть окислитися.

Найкращі на сьогоднішній день (причому не найдорожчі) - металопластикові труби. До речі, їх мені порадили одностайно представники всіх фірм, в яких я був. Металопластикова труба складається з трьох шарів: пластик-метал-пластик.Тобто це металева труба, з внутрішньої та зовнішньої сторін покрита пластиком. Такі труби - стійкі до корозії, їх легко монтувати.

Йдемо далі. Діаметр труб системи залежить від величини теплового потоку - тобто кількості тепла, відданого 1 кубометром рідини за 1 годину. В основному використовуються діаметри 0,5, 0,75, 1,25 дюйми (1 дюйм = 25 мм). Оптимальний тиск у газових трубах на вході в котел - 200 мм водяного стовпа.

Радіатори або батареї

Від них кімнати, власне, й обігріваються. Вони кріпляться до стіни, переважно під вікном. За способом передачі тепла батареї бувають звичайні та конвекторні. Звичайні батареї передають тепло в усіх напрямках, а конвекторний пристрій дозволяє зосереджувати тепло головним чином над ними.

Загалом, у батареї головне - щоб її потужності вистачало на всю кімнату.

Терморегулятори

Для регулювання температури батареї встановлюється терморегулятор. Вони бувають автоматичні та «ручні» і регулюють температуру рідини в радіаторах, при вході та виході з котла та в самому котлі. Температура батареї зазвичай залежить від температури повітря всередині приміщення і визначається мешканцями будинку. Наприклад, потрібно, щоб в одній кімнаті було 20°С - датчик встановлюється у відповідне положення, в іншій кімнаті потрібно зробити 25°С - також встановлюється за допомогою датчика. Потрібно мати за таким терморегулятором у кожній кімнаті. Щоправда, є люди, котрі купують один терморегулятор на всі кімнати. Але, зазвичай, пізніше вони оснащують свою систему додатковими терморегуляторами. Вода чи антифриз?

Деякі фахівці-практики пропонують як рідину, що циркулює по трубах системи, замість води використовувати спеціальний антифриз. Наприклад, радять заливати його замість води, якщо є загроза, що система опалення, що не працює в зимовий час, може замерзнути і вода при розширенні розірве труби. Таке може статися, наприклад, якщо ви не живете постійно в заміському будинку, особливо взимку.

Спеціальний антифриз - рідина, зроблена на основі етиленгліколю. Оскільки етиленгліколь агресивний і може викликати корозію внутрішньої поверхні труб та радіаторів, його розбавляють речовинами, що нейтралізують хімічну активність. Наприклад, водою. В опалювальній системі не можна використовувати антифризи, призначені для охолодження двигуна автомобіля.

Втім, на думку знавців, спеціальний антифриз не варто використовувати - хімія може роз'їсти труби.

Отже, вибір системи опалення та аксесуарів для нього залежить насамперед від матеріальних можливостей їхнього майбутнього господаря.