Котли, тепла підлога ІНФОРМАЦІЯ Котельне устаткування Опалення: централізоване або автономне – обираючи систему

Опалення: централізоване або автономне – обираючи систему

Автономне опалення дедалі більше займає наші думки, причому, роздуми про нього актуальні не тільки в зимовий період, коли, власне, опалення і потрібне, а й влітку. По-перше, більшість отримує рахунки від комунальних служб цілий рік за так званим «середньорічним» тарифом, а по-друге, влітку в багатьох в квартирах і будинках довгий час відсутня гаряча вода, що, незважаючи на спекотну погоду, все одно незручно.

Ось і задумаєшся - а чи варто залишатися вірним системі централізованого опалення та гарячого водопостачання? Робота цих двох систем у нашій країні не вирізняється особливою стабільністю. Залежність від погодних умов не очевидна: опалення може працювати в березні, незважаючи на теплу погоду, але водночас у вересні навіть у разі заморозків тепло у ваше житло не прийде - графік не дозволяє. Та й тарифи постійно зростають: як на газ, так і на тепло, постійно й регулярно, і надій, що вони коли-небудь знизяться, немає. 

Багато хто з нас розв'язує ці проблеми встановленням індивідуальних лічильників споживання газу, тепла або гарячої води, що, як порівняти з оплатою за нормативами, дає економію і можливість самостійно планувати свої витрати.


Наступним і, по суті, логічним кроком є автономне опалення, яке оптимальне і в міських квартирах багатоповерхових будинків, і в приватних будинках, котеджах. Адже індивідуальне або автономне опалення дає змогу вам отримувати тепло та гарячу воду безпосередньо в себе вдома, тим самим забезпечуючи стабільну присутність гарячої води в будь-яку пору року, оплату лише тієї кількості тепла та гарячої води, що реально споживається без врахування втрат по дорозі до вашого помешкання, незалежність у визначенні термінів та інтенсивності опалення у вашому будинку чи квартирі, можливість використання різноманітних схем опалення.


Системи опалення


Опалення - це штучний обігрів приміщень будівлі з компенсацією тепловтрат для підтримання в них температури на заданому рівні, що визначаться умовами теплового комфорту для перебування там людей і вимогами технологічного процесу.
Система опалення - це сукупність конструктивних елементів, пов'язаних між собою і призначених для отримання, перенесення і передавання необхідної кількості тепла для нагрівання приміщень, будівлі, споруди.


Завдання системи опалення - компенсувати тепловтрати будівлі через огороджувальні конструкції (стіни, вікна, перекриття). Системи опалення розраховують так, щоб забезпечити мінімальну необхідну температуру (для житлових приміщень це 18 градусів Цельсія) за температури на вулиці, яка відповідає так званій «холодній п'ятиденці» (близько 20 градусів нижче нуля за Цельсієм).


Основні конструктивні елементи системи опалення:


- теплогенератор, у якому виробляється тепло (тобто котел);


- труби, якими циркулює теплоносій, що переносить тепло від теплогенератора до обігрівальної системи;


- радіатори, безпосередньо система обігріву приміщення (радіатори або тепла підлога), яка віддає тепло в приміщення;


- додаткові пристрої (розширювальні баки, насоси, пристрої регулювання температури).


Система опалення для виконання покладеного на неї завдання повинна мати певну теплову потужність. Розрахункова теплова потужність системи проявляється в результаті створення в нагрітому приміщенні теплового балансу при температурі зовнішнього повітря, що іменується розрахунковою.
Для прикладу наведемо короткий огляд системи опалення на рідкому паливі (див. схему). 

Автономное отопление

1. Дизельний котел опалення з автоматикою передає енергію згорілого палива теплоносію системи водяного опалення. Подача палива в котел і параметри теплообміну з теплоносієм системи опалення автоматично регулюються залежно від погодних умов.


2. Розподільчий колектор системи опалення слугує для підключення необхідної кількості пристроїв і подачі теплоносія до опалювальних приладів.


3. Циркуляційні насоси і змішувальні групи в системі опалення забезпечують змішування і транспортування теплоносія до радіаторів опалення та інших опалювальних пристроїв.


4. Розширювальний бак у системі гарячого водопостачання слугує для компенсації гідравлічних розширень під час нагрівання.


5. Паливний бак для зберігання і подачі палива в котел (дизельний) системи.


6. Бойлер непрямого нагріву для акумулювання запасу гарячої води системи гарячого водопостачання.


7. Тепла підлога.


8. Колектор опалення.


9. Радіатор опалення акумулює і перетворює теплову енергію теплоносія в конвективну теплову енергію з розрахунковими параметрами.


10. Димохід для відведення продуктів згоряння дизельного котла.


Наведена схема системи опалення будівель і споруд ілюструє принцип роботи водяного опалення. У реальних умовах схема такого опалення визначається в процесі загального проектування будівлі.


Класифікація систем опалення


За конструкцією системи опалення будівель і споруд поділяються на:


- місцеві системи опалення (автономні) - системи опалення, в яких конструктивно об'єднані в одному пристрої теплогенератор, теплопроводи, опалювальні прилади і відповідно здійснюється отримання тепла, його переміщення в системі та теплопередача в приміщення;


- центральні системи опалення - системи, що мають теплогенератор у котельні, ТЕЦ або ТЦП і теплопроводи, підведені до опалювальних приладів у кількох будинках.


За способом циркуляції теплоносія системи опалення поділяють на:


- високотемпературні;
- низькотемпературні.


За типом теплоносія системи опалення поділяють на: системи водяного опалення, а також парового, повітряного, променевого, електричного, газового та пічного опалення.