Щороку з настанням холодів перед усіма жителями нашої країни постає одна й та сама проблема - опалення. Кожен з нас хоче в зимовий час жити в теплому будинку, що не завжди можливо з кількох причин.
По-перше, системи опалення в старих будівлях виробили свій ресурс і застаріли як фізично, так і морально. Це призводить до того, що сумарні втрати в теплових мережах досягають, за різними експертними оцінками, 10-30% виробленої теплової енергії, що еквівалентно 65-68 млн тонн умовного палива на рік.
По-друге, дається взнаки активна боротьба влади з неплатниками, яким часто відключають опалення в розпал холодів. По-третє - кругова заборгованість між ЖЕКами, ПЕКами та кінцевими споживачами. Одним із найоптимальніших виходів із ситуації є встановлення системи автономного теплопостачання, найважливішим елементом якої є твердопаливні або газові котли.
Котли, представлені сьогодні на вітчизняному ринку, діляться, як правило, за видом використовуваного палива. Бувають котли електричні, газові котли (природний або скраплений газ), рідкопаливні (мазут, дизельне паливо), твердопаливні котли (практично всі види твердого палива: дрова, вугілля, торф), комбіновані (різні види палива). Розрізняються вони також за видом теплоносія на виході з котла - на парові (нагрівають воду до стану пари) і водогрійні (вода на виході з котла залишається в рідкому стані).
Також опалювальні котли диференціюються за кількістю контурів із теплоносієм - на одноконтурні (котел має в корпусі одну трубну систему з теплоносієм (водою чи спеціальним антифризом) і служить лише для опалення приміщення) і двоконтурні (котел має в одному корпусі дві трубні системи, що зазвичай є незалежні, та слугує для опалення приміщення та нагріву проточної води (тієї, що йде у водопровід).
Вибір того чи іншого котла залежить від безлічі факторів.
Ось деякі з них, які рекомендують враховувати фахівці:
- якщо біля будинку проходить газова магістраль, оптимальним варіантом буде придбання газового котла;
- якщо газової магістралі немає і найближчим часом не передбачається, то під час вибору котла треба враховувати таке: якщо площа будинку становить 200 кв. м і більше, а також передбачено постійне проживання, рекомендують установити котел на рідкому паливі, але не електричний, щоб не залежати від можливого відключення електрики; якщо площа будинку до 100 кв. м, а проживання передбачено тільки в теплу пору року, можна установити електричний котел (рекомендується підстраховка додатковим акумулятором або генератором). Для будинку площею менше 100 кв. м підійде електричний або твердопаливний котел.
Котли, представлені на українському ринку, бувають двох типів - сталеві та чавунні. Найбільш затребувані сталеві котли, які здатні працювати на двох видах палива - газі та мазуті.
За останнє десятиліття система виготовлення котельного обладнання зазнала суттєвих змін. На вітчизняних підприємствах скоротилося виробництво великих, водночас зріс обсяг випущених вітчизняних котлів середньої потужності. Нині чимало вітчизняних підприємств займаються виробництвом водогрійних і парових газових котлів. Більшість із них випускають тільки твердопаливні котли, а пальники й автоматику закуповують у вигляді комплектуючих.
Водночас дуже широко поширена на вітчизняному ринку котельного обладнання і продукція імпортного виробництва. Загалом в Україні її представляють понад п*ятнадцять іноземних фірм-виробників котельного обладнання. Серед найвідоміших можна назвати котли таких німецьких фірм, як Buderus і Bosch. Котли саме німецького виробництва завоювали популярність завдяки насамперед високій якості, надійності та економічності. В Україні вони широко представлені компанією «Атлас-Енерго» з Дніпра, яка пропонує високоякісну продукцію за помірними цінами, плюс монтаж і сервісне обслуговування придбаного обладнання.