Уявімо собі, що ми тільки плануємо будівництво свого будинку. Зрозуміло, ми продумуємо і варіанти його опалення та подачі гарячої води. Де ж розмістити опалювально-нагрівальне обладнання, швидше за все, газові котли - найпопулярніший його різновид в Україні?
Звичайно ж, найкраще передбачити спеціальне місце, де ці газові котли будуть встановлені - котельню. Котельня передбачає наявність спеціального приміщення в будинку, яке має відповідати певним, доволі жорстким, вимогам. Насамперед до приміщення котельні необхідно забезпечити надходження свіжого повітря - через решітку, вмонтовану в двері або безпосередньо з вулиці.
Під стелю котельні необхідно провести вихід у вентиляційний канал, а в стіні створити вихідний отвір у димохід. Нижче виходу в димохід необхідно зробити ще один отвір - так звану «ревізію» - для чищення димоходу.
Димохід котельні має бути газонепроникним, щоб газові котли не створювали загрозу для здоров'я мешканців через відпрацьовані димні гази. Найкраще поштукатурити димар зсередини або закласти всередину димаря азбоцементну трубу потрібного діаметру: що вищою є потужність газового котла, то більший діаметр має бути у труби.
Потужність газового котла (кВт) | 24 | 30 | 40 | 55 | 80 | 100 |
Діаметр димохода котельній (мм) | 120 | 130 | 170 | 190 | 220 | 230 |
Газовий котел повинен мати достатньо простору, щоб було забезпечено надходження в нього свіжого повітря, що гарантує нормальну експлуатацію котла. Підлога (або підставка) під газовим котлом має бути з негорючих матеріалів.
У приміщення котельні необхідно провести трубу з холодною водою для підживлення системи опалення та приготування гарячої води для побутових потреб, трубу каналізації для відведення скидів аварійних стоків газового котла і бойлера.
Вимоги, що висуваються до котельні, призначеної для встановлення газових котлів:
1. Висота стелі не повинна бути нижчою за 2,5 м.
2. Площа котельні не має бути меншою за 4 кв. м на один газовий котел.
3. Зовнішні двері шириною не менше 80 см.
4 Вікно природного освітлення: на кожні 10 куб. м приміщення 0,3 кв. м площі вікна.
5. Отвір для надходження повітря: не менше 8 кв. см на 1 кВт номінальною потужністю газового котла, або 30 кв. см на 1 кВт - у разі надходження повітря зсередини приміщення.
6. Під час проектування та будівництва димоходів, для забезпечення достатньої тяги та відсутності задування (виникнення зворотної тяги) доцільно виводити верхній зріз димаря вище гребеня даху. У будь-якому разі, верхній зріз димоходу має бути не нижче умовної поверхні зворотного конуса 1:3.
7. Димар (або димар у разі встановлення двох газових котлів) повинен мати переріз, відповідний встановлюваному обладнанню: для газового котла потужністю 30 кВт достатньо труби діаметром 130 мм, для котла потужністю 40 кВт - 170 мм. У будь-якому разі, площа перерізу димоходу не має бути меншою за площу вихідного перерізу димоходу газового котла.
8. У кожному димоході має бути присутній ревізійний отвір, розташований нижче вхідного отвору димоходу не менше, ніж на 25 см. А також:
- канал природної вентиляції у верхній частині приміщення;
- прямий і зворотний трубопровід системи опалення;
- трубопровід холодного водопостачання;
- труба внутрішньої розводки гарячої води;
- каналізаційний стік (трап або приямок);
- джерело електроживлення, розташоване на окремому автоматі захисту мережі вхідного щитка 220 В, 20 А;
- змонтована ділянка газопроводу на висоті не нижче 2,2 м до спуску, з краном для кожного газового котла;
- відштукатурені стіни, вирівняна підлога.