Котли, тепла підлога ІНФОРМАЦІЯ Інструкції і керівництво з експлуатації Монтаж та ремонт системи опалення: як уникнути типових помилок |
Монтаж та ремонт системи опалення: як уникнути типових помилок
Ремонт або просто монтаж системи опалення в будинку - справа клопітна і витратна. Нові труби, регулююча арматура, надійні радіатори - їх придбання сильно б'є по гаманцю домовласників. І хочеться вірити, що всі зусилля та витрати були недаремними, і мешканці будинку раз і назавжди забудуть про холод. Однак іноді насправді ситуація виявляється іншою. І з початком «пікового» сезону опалювальне обладнання часто починає давати збої.
Не секрет, що всі недоліки в проєктуванні, застосування неякісних матеріалів, безграмотний монтаж дають про себе знати не відразу, а через деякий час. І якщо інженерні помилки або неналежна якість комплектуючих не так вже й складно виявити ще до початку робіт, то дії сантехніка проконтролювати дуже проблематично. Звичайно, щоб бути абсолютно впевненим у його компетентності, потрібно як мінімум бути фахівцем у даній галузі і мати можливість спостерігати процес установки опалювальних приладів від першої до останньої секунди.
Тим не менш, основну масу типових помилок, які можуть згодом стати причинами серйозних неприємностей, виявити досить просто. Їм і буде присвячено наш невеликий огляд.
Пристрій або модернізацію опалювальної системи слід розпочинати з грамотного проєкту. У міській квартирі опалення централізоване, можливостей для зміни існуючої картини досить небагато: хіба що замінити труби на ті, що сучасніші, і радіатори поставити гарні.
Варіантів схем опалення у приватному будинку чи котеджі зазвичай пропонується набагато більше. Тому до проєктування тут варто підійти відповідальніше і пропрацювати все на папері ще до початку будівництва.
Насамперед, виходячи з площі будівлі, її планування, висоти стель, а також типу та товщини стін, розраховують необхідну потужність котла, оптимальний вид палива (газ, солярка тощо). На наступному етапі розробляють схеми розведення труб, тип радіаторів, їхнє розташування та інші аспекти. І саме на цій стадії можна припуститися низки помилок, які в недалекому майбутньому обернуться проблемами.
Багато хто знає, що системи опалення бувають з природною (гравітаційною схемою) або примусовою циркуляцією теплоносія (води або антифризу). По-перше, рідина циркулює по трубах та обігрівальних приладах за рахунок різної щільності в подавальних (гарячій) та зворотних (холодній) лініях. По-друге, завдяки роботі циркуляційних насосів. І там, і там є свої особливості, які впливають на нюанси розрахунку та добір компонентів. Насамперед, варіант, побудований за гравітаційною схемою, обходиться без помпи, отже, залежить від наявності чи відсутності електрики.
Але через особливості конструкції він підходить лише для одно- та двоповерхових будинків площею до 100-150 кв. м. Крім того, подібну систему опалення регулюють лише підвищуючи або знижуючи потужність котла. До того ж, щоб не було ускладнень у роботі, доводиться застосовувати дорогі труби діаметром не менше 50 мм, а при розведенні - суворо дотримуватись кутів ухилів. Внаслідок цього витрати на матеріали зростають майже вдвічі.У вищеописані контури, як правило, вводять відкритий розширювальний бак, необхідний компенсації збільшення теплоносія в обсязі під дією високих температур. Тому рідина безпосередньо контактує з атмосферним повітрям і постійно насичується киснем. Як результат - сталеві вироби набагато інтенсивніше піддаються згубному впливу корозії. У таких випадках безпечно застосовувати тільки чавунні батареї, оскільки вони особливо стійкі до функціонування в агресивних середовищах.
Найбільш поширені зараз варіанти з циркуляційним насосом - вони дозволяють використовувати труби з меншим діаметром, і в результаті виявляються доцільнішими з економічної точки зору. До того ж, як правило, вони закритого типу, тобто тут використовуються мембранні розширювальні баки, в яких гаряча вода не стикається з вулицею. Це дозволяє застосовувати всю різноманітність сучасних опалювальних приладів: біметалічні та алюмінієві, сталеві панельні та трубчасті моделі, нарешті дизайн-радіатори. Втім, і тут проблема утворення іржі є актуальною. В реальності і в централізованих системах, і в автономних (з інтенсивним підживленням) вміст кисню в теплоносії в десять, а то й у двадцять разів більший за допустимий вітчизняними стандартами (не більше 0,02 г/л). У такому разі і стануть у нагоді сучасні радіатори з внутрішнім антикорозійним покриттям.
На жаль, недоліки у роботі установників нових батарей виявляються не відразу. Найчастіше їх важко помітити навіть фахівцю. Але найвідповідальніший момент, під час опалювального сезону - вони заявлять про себе. Тут вже розпізнати їх просто: або батарея банально потече, або станеться зниження потужності роботи системи, через що в приміщенні просто стане холодно.
Основні помилки монтажників, які потім розплачується замовник, досить типові. Одна з найпоширеніших - відсутність у майстрів відповідних інструментів або їх низька якість. Перше, що спадає на думку при згадці про сантехнічний пристрій, що застосовуються при встановленні систем опалення, - розвідний та універсальний газові ключі. Але останніми роками цієї пари стало явно недостатньо. «Ідеальний» комплект повинен включати як обидва вище, причому обов'язково якісно зроблених, так і спеціальний - для металопластикових труб і ступінчастий - для роз'ємних з'єднань.